Jedziesz drogą ekspresową lub autostradą? Tego nigdy nie rób!
Dużą uwagę przykładamy do poprawy standardów podróżowania w Polsce. Dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców i kierowców - budujemy trasy ekspresowe, remontujemy drogi krajowe, budujemy nowe ciągi pieszo-rowerowe, przebudowujemy przejścia dla pieszych, ulepszamy oznakowanie. Jednak bezpieczeństwo na drogach zależy, nie tylko od inwestycji w infrastrukturę drogową, ale przede wszystkim od nas samych. Niestety niektórzy użytkownicy dróg często o tym zapominają, a ich nierozwaga może doprowadzić do tragedii.

Do kilku takich przypadków doszło w ostatnim czasie m.in. na obwodnicy Lublina i drodze ekspresowej S12 w Piaskach. Kamera nagrała rowerzystę, który podróżował między węzłami Lublin Felin i Lublin Tatary.

 

Młody mężczyzna jechał rowerem po pasie awaryjnym i pasie zjazdowym, a jakby tego było mało - na uszach miał słuchawki. Po zatrzymaniu się na pasie zjazdowym nie opuścił drogi ekspresowej i ruszył dalej. Do zdarzenia doszło 15 lutego. Tego samego dnia kamery wychwyciły ciągnik rolniczy na drodze ekspresowej S12 w okolicach węzła Piaski Zachód. 

 

Niestety często zdarza się również, że  kierowcy cofają na drodze ekspresowej, ryzykując przy tym nie tylko swoje życie, ale także innych uczestników ruchu.

 

 


Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od Ciebie! Pamiętaj, że:

  • rowerzyści nie mogą korzystać z dróg ekspresowych ani autostrad! Ta sama zasada dotyczy pieszych, ciągników rolniczych, czy powozów konnych.
  • nie wolno zatrzymywać pojazdu na drodze szybkiego ruchu, cofać, ani zawracać! Zdarza się, że niektórzy muszą załatwić potrzeby fizjologiczne, lub chcą np. zrobić zdjęcie. Pas awaryjny do tego nie służy! Są do tego wyznaczone punkty, jak Miejsca Obsługi Podróżnych. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.
  • jeżeli dojdzie do kolizji lub awarii, w miarę możliwości należy ustawić pojazd na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne. W takiej sytuacji załóż kamizelkę odblaskową, ostrożnie ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od pojazdu. Stań jak najszybciej poza jezdnią, za barierkami ochronnymi. Wezwij służbę drogową, dzwoniąc pod numer 112 lub 19111.
  • jeżeli jesteś świadkiem wypadku, a odpowiednie służby już są na miejscu, to nie zwalniaj, patrz przed siebie i skup się na prowadzeniu samochodu!