Kolejny krok w kierunku obwodnicy Żodynia

Oferta firmy INFRAKOM Kościan (32 679 870,00 zł) została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32. Zadanie obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych i budowę obwodnicy.  Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. 



Jeśli od dokonanego wyboru nie wpłyną odwołania, możliwe będzie podpisanie umowy. 

Inwestycja realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj. Termin realizacji to 33 miesiące, w tym 10 miesięcy na prace projektowe.  

 

Obwodnica Żodynia   GDDKiA

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o długości około 3,3 km. Obwodnica Żodynia wyprowadzi z miejscowości ruch tranzytowy, koncentrujący się w ciągu DK32, stanowiącej połączenie pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5. 

Sama obwodnica omijać będzie miejscowość Żodyń po stronie północno-zachodniej. Jej początek stanowić będzie płynne włączenie w istniejący ślad DK32 za terenami leśnymi, a droga przebiegać będzie przez tereny łąk i pól. Na początku projektowane jest rondo, które umożliwi wjazd i wyjazd z miejscowości Żodyń w kierunku Kopanicy i Sulechowa, a także zapewni powiązania dodatkowych jezdni do obsługi terenów przyległych. Dalej obwodnica będzie prowadzić w kierunku północno-wschodnim, gdzie będzie skrzyżowanie z istniejącą ulicą Polną. Dalej biegnąc w kierunku północno-wschodnim, obwodnica będzie włączać się w istniejący ślad DK32 poprzez rondo, które umożliwi wjazd i wyjazd z Żodynia w kierunku Wolsztyna. 

 

Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Obwodnica poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu regionalnego i dalekobieżnego, w szczególności pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą.  

  

Program budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim  

W ramach Programu w województwie wielkopolskim powstanie łącznie osiem obwodnic: 

  • Gostynia w ciągu DK12  
  • Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15  
  • Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu DK15  
  • Kamionnej w ciągu DK24  
  • Kalisza w ciągu DK25  
  • Strykowa w ciągu DK32 
  • Żodynia w ciągu DK32  
  • Grzymiszewa w ciągu DK72 

  

O Programie  

W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.  

  

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.  

  

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.  

  

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook  i Twitter .