Oferta firmy Multiconsult Polska z Warszawy okazała się najkorzystniejszą w przetargu na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy Złotego Stoku w ciągu drogi krajowej nr 46. To jedna z siedmiu obwodnic, które powstaną na Dolnym Śląsku w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Firma zadeklarowała wykonanie prac za kwotę 5 383 402,50 zł. Jeśli od dokonanego wyboru oferty nie wpłynie odwołanie, to jeszcze w maju planowane jest podpisanie umowy.
Wykonawca opracowując dokumentację STEŚ-R, przygotuje materiały do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a także Program funkcjonalno-użytkowy (PFU) niezbędny do ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy, który zrealizuje obwodnicę w systemie Projektuj i buduj.
Na etapie STEŚ-R wyznaczone i poddane analizie wielokryterialnej zostaną przebiegi korytarzy obwodnicy Złotego Stoku w ciągu DK46 jako drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego). Przeanalizowanych zostanie kilka wariantów trasy, a jednym z nich będzie również ten z planowanym przebiegiem drogi ekspresowej S8 pomiędzy miastami Bardo i Kłodzko.
Głównym celem budowy obwodnicy Złotego Stoku jest wyprowadzenie z miejscowości ruchu tranzytowego, prowadzącego od Opola w kierunku Kotliny Kłodzkiej. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz dostępność do bazy turystycznej w regionie.
Realizacja obwodnicy planowana jest w latach 2027-2030.
STEŚ-R - wyjaśniamy
Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej jest dwuetapowym opracowaniem projektowym. W pierwszym etapie obowiązkiem wykonawcy jest:
• wstępne określenie zakresu rzeczowego i finansowego przedsięwzięcia oraz ustalenie jego efektywności,
• uściślenie przebiegu tras poszczególnych wariantów (na podstawie analizy wariantów i uzyskanych opinii) oraz ostateczne ustalenie typów oraz podstawowych parametrów technicznych obiektów budowlanych,
• dostarczenie informacji do podjęcia wstępnej decyzji inwestorskiej w sprawie celowości, zakresu i horyzontu czasowego realizacji zadania inwestycyjnego,
• przygotowanie materiałów do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
W drugim etapie obowiązkiem wykonawcy jest:
• uściślenie zakresu rzeczowego i finansowego polegające na ustaleniu szczegółowych rozwiązań geometrycznych dróg, konstrukcji drogowych obiektów inżynierskich, granic terenowych zadania inwestycyjnego oraz przedmiaru robót i ich kosztorysu dla kluczowych elementów przedsięwzięcia,
• określenie wytycznych dla projektu budowlanego,
• wykonanie analizy wielokryterialnej umożliwiającej Zamawiającemu wybór najkorzystniejszych wariantów technicznych do dalszej realizacji.
Program budowy 100 obwodnic w województwie dolnośląskim
W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Dolnym Śląsku powstanie łącznie siedem inwestycji. Na etapie opracowania dokumentacji projektowej są obecnie obwodnice:
• Głogowa w ciągu DK12,
• Kaczorowa w ciągu DK3,
• Legnicy w ciągu DK94,
• Oławy w ciągu DK94
• Milicza w ciągu DK15.
Natomiast na etapie procedury przetargowej na prace projektowe są obwodnice:
• Międzyborza w ciągu DK25,
• Złotego Stoku w ciągu DK46.
Rządowy Program budowy 100 obwodnic zakłada, że do roku 2030 wybudowanych zostanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o wysokich parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
O otwarciu ofert pisaliśmy TUTAJ
Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook, Twitter i Instagram.