O bezpieczeństwo na drodze, zarówno kierowców jak i innych uczestników ruchu, dbamy każdego dnia. Jednak szczególnie warto podkreślać to dzisiaj. 6 maja obchodzimy bowiem Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ustanowiony został przez Komisję Europejską, aby podkreślić potrzebę działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Nowe inwestycje zwiększają bezpieczeństwo
Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) jest niezwykle istotnym zadaniem i stanowi jeden z głównych celów naszych inwestycji. Powstające nowoczesne trasy szybkiego ruchu, przebudowa istniejących dróg i budowa obwodnic to nie tylko komfort, ale również większe bezpieczeństwo ich użytkowników.
Tylko w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, na sieci dróg krajowych powstaną obwodnice o łącznej długości ok. 830 km. Nowo budowane drogi oddzielą ruch lokalny od tranzytowego, co znacząco wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców.
Najważniejsze statystyki rozwoju sieci dróg krajowych znaleźć można tutaj.
Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej
W lutym 2021 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Głównym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie GDDKiA.
Podejmowane w ramach Programu działania będą ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej – a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar. Na ten cel z Krajowego Funduszu Drogowego przeznaczone zostanie 2,5 mld zł. Jest to pierwszy samodzielny program wieloletni z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę.
Szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj.
Wiele zależy od nas
W Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ważne jest również uświadomienie użytkownikom dróg, jaki wpływ na bezpieczeństwo ma ich własne zachowanie. Bo choć sprawny pojazd i odpowiednia infrastruktura odgrywają tu ogromną rolę, to kierowca musi m.in. zachować czujność oraz dostosować prędkość do obowiązujących ograniczeń i warunków panujących na drodze.
O tym, jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, pisaliśmy tutaj.
Bezpieczne przejścia dla pieszych. Audyt GDDKiA, rekomendacje dla wszystkich zarządców
Zdajemy sobie sprawę, że dochodzi do zbyt dużej liczby wypadków z udziałem pieszych na wyznaczonych dla nich przejściach. Dlatego w latach 2019-2020 wykonaliśmy audyt przejść dla pieszych na drogach krajowych. W ubiegłym roku opublikowaliśmy najważniejsze wnioski z blisko dwuletniego audytu wraz z rekomendacjami, co i jak poprawić i jakich błędów nie popełniać, aby na przejściach było bezpieczniej. Wypracowane rozwiązania są nie tylko stosowane przy nowych projektach, ale też na bieżąco wdrażane na istniejących przejściach.
Obszerne podsumowanie i wnioski z audytu można przeczytać tutaj.
Odpowiednich zachowań uczmy się od dziecka
Ten dzień to także dobry moment, aby podkreślić potrzebę edukacji w obszarze BRD. W styczniu br. rozpoczęliśmy akcję skierowaną do najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz młodzieży - czyli obecnych pasażerów, pieszych, rowerzystów oraz potencjalnie przyszłych kierowców. Celem projektu jest kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Mamy świadomość, jak ważna jest forma przekazywanej wiedzy. Dlatego też specjalnie z myślą o grupie docelowej naszej akcji, przygotowaliśmy serię filmów animowanych, które w prosty i przystępny sposób tłumaczą zagadnienia z obszaru BRD.
Filmy są dostępne na naszej stronie internetowej:
Każdy film edukacyjny przygotowaliśmy z tłumaczeniem na język migowy.
Zachęcamy do korzystania i szerokiego udostępniania naszych materiałów!
Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook, Twitter i Instagram.