Blisko dwa razy mniej zabitych na świętokrzyskich drogach krajowych
Blisko dwukrotnie zmalała liczba ofiar wypadków na świętokrzyskich drogach krajowych w ciągu ostatnich dwóch lat. W roku 2009 zabitych było 41 procent mniej niż w roku 2008. To wymierny efekt programu poprawy bezpieczeństwa ruchu „Drogi Zaufania”, który kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad realizuje od dwóch lat.



Program „Drogi Zaufania” ma na celu zredukowanie liczby najtragiczniejszych wypadków śmiertelnych na drogach krajowych. W roku 2007 objęto nim pilotażowo drogę nr 8, w roku 2008 kolejnych osiem  dróg oznaczonych numerami jednocyfrowymi na terenie całego kraju, w tym świętokrzyską „siódemkę” Warszawa – Kielce – Kraków i „dziewiątkę” Radom – Ostrowiec – Rzeszów. W roku ubiegłym programem „Drogi Zaufania” objęte zostały wszystkie trasy krajowe na terenie regionu świętokrzyskiego,  a wszystkie działania począwszy od wielkich inwestycji, a skończywszy na bieżącym utrzymaniu dróg były zorientowane na poprawę bezpieczeństwa.


W ramach programu „Drogi Zaufania” dodatkowo oznakowano i oświetlono kilkadziesiąt niebezpiecznych zakrętów i przejść dla pieszych, ustawiono nowe nośniki pod policyjne fotoradary, zbudowano chodniki i sygnalizacje świetlne. W ramach dużych inwestycji wprowadzone zostały bezkolizyjne rozwiązania takie jak węzły zamiast skrzyżowań jednopoziomowych czy kładki zamiast zwykłych przejść dla pieszych (np. zakończony w roku 2009 węzeł Kielce – Północ). Również przy okazji remontów nawierzchni budowane były chodniki.


Na efekty tych działań nie trzeba było długo czekać. O ile w roku 2007 na drogach krajowych województwa świętokrzyskiego zginęły 122 osoby,  o tyle w roku 2009 zabitych było 66 osób czyli o 46 procent mniej. W stosunku do roku 2008, w roku ubiegłym było o 46 mniej zabitych (spadek o 41 procent). To jednak nadal ofiary, dlatego program „Drogi Zaufania” kontynuowany będzie w 2010 roku.  W roku 2009 zmalała również liczba wypadków, kolizji i rannych na świętokrzyskich drogach krajowych w stosunku do roku 2008. Wypadków było o 8 procent mniej (spadek z 528 do 485).
19.01.2010