Zielone światło dla budowy S11 Kłanino - Bobolice

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka drogi ekspresowej S11 Kłanino - Bobolice. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności i umożliwia rozpoczęcie robót budowlanych. W ciągu 7 dni plac budowy zostanie przekazany wykonawcy (konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud).  



W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone rozpoznanie saperskie terenu i niezbędne inwentaryzacje. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2023 roku. 

 

Pierwszy z trzech odcinków S11 z decyzją ZRID 

W lutym i marcu ubiegłego roku podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i budowę trzech odcinków S11 między Koszalinem i Bobolicami o łącznej długości 48 km. Odcinek Kłanino - Bobolice, o długości 12 km, jest pierwszym, dla którego została uzyskana decyzja ZRID. W ciągu najbliższych tygodni również dla pozostałych dwóch odcinków (Koszalin - Zegrze Pomorskie i Zegrze Pomorskie - Kłanino) powinny zostać wydane decyzje pozwalające na rozpoczęcie budowy. 

 

Dwujezdniowa S11 ominie Bobolice 

W ramach inwestycji zostanie zrealizowana dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Odcinek Kłanino - Bobolice będzie się rozpoczynał za węzłem Kłanino (ten węzeł będzie realizowany w ramach wcześniejszego odcinka). Droga będzie biegła na wschód od obecnej S11. Na przecięciu z DW169 powstanie węzeł drogowy Głodowa. Nowa trasa ominie miejscowość Bobolice, w której obecnie (zwłaszcza w okresie wakacji) często tworzą się zatory drogowe. Na przecięciu z DW171 powstanie węzeł drogowy Bobolice, który będzie również skomunikowany z obecną DK11. W ramach inwestycji powstanie też Obwód Utrzymania Drogi przy węźle Bobolice. Na trasie zaplanowano realizację ośmiu wiaduktów, powstaną również przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne. 

 

Procedura odszkodowawcza za nieruchomości przejęte pod drogę 

Decyzja ZRID przenosi na Skarb Państwa własność nieruchomości przeznaczonych po drogę. Dotychczasowym właścicielom przysługuje odszkodowanie. Procedura odszkodowawcza rusza po wydaniu decyzji ZRID i prowadzi ją wojewoda. Wyznaczeni przez wojewodę, w tym przypadku Wojewodę Zachodniopomorskiego, rzeczoznawcy będą dokonywali oględzin nieruchomości i opracowywali operaty szacujące ich wartość. Następnie na mocy decyzji wystawionych przez wojewodę GDDKiA będzie wypłacała odszkodowania.  

Szczegółowo o procesie ustalenia i wypłaty odszkodowania za nieruchomości przejęte pod budowę dróg krajowych pisaliśmy tutaj