Trwają przygotowania do realizacji nowych inwestycji w Wielkopolsce

Od projektu do budowy drogi upływa wiele miesięcy, a proces przygotowawczy jest długotrwały i złożony. Budując kolejne odcinki dróg, równolegle przygotowujemy inne, by płynnie przechodzić do ich realizacji. W Wielkopolsce aktualnie przygotowujemy S11, która stanowi „kręgosłup” województwa, fragmenty S10, rozbudowę DK25 oraz nowe obwodnice miast. 



Zarówno S10 jak i S11 ujęte zostały w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (PBDK). GDDKiA 

 

Przypomnijmy, że przygotowanie realizacji każdej inwestycji wymaga przeprowadzenia prac projektowych, uzyskania stosownych decyzji i zapewnienia finansowania. Dopiero wtedy można ogłaszać przetarg na wyłonienie wykonawcy. 

 

Pracujemy nad S10 

W ramach województwa wielkopolskiego odcinek przyszłej drogi ekspresowej S10 został podzielony na dwa zadania. Pierwszy to Piła - Wyrzysk o długości około 28 km. Znajduje się on w fazie prac studialnych, w ramach których powstają Studium korytarzowe, Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) oraz Koncepcja programowa (KP). Aktualnie finalizowane są prace projektowe nad II etapem, jakim jest STEŚ. 

 

W najbliższym czasie wykonawca będzie mógł złożyć wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU), która ostatecznie zatwierdzi przebieg przyszłej drogi ekspresowej S10 na odcinku Piła - Wyrzysk. Planowany termin złożenia wniosku to początek III kw. 2021 r. 

 

Dalszy etap przygotowań to Koncepcja programowa zawierająca szczegółowe rozwiązania dla zatwierdzonego w DŚU wariantu. Jest to ostatni etap prac studialnych i po jego zakończeniu będziemy mogli ogłosić przetarg na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Przyszły wykonawca w pierwszej kolejności przystąpi do opracowania projektu budowlanego, umożliwiającego przeprowadzenie procedury uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Planowany termin uzyskania decyzji ZRID przypada na III kw. 2025 r. Szacuje się, że roboty budowlane będą prowadzone w latach 2025-2027. 

 

Drugi odcinek S10 na terenie województwa to obwodnica Wyrzyska o długości ok 8 km. 2 czerwca br. ogłosiliśmy przetarg na wykonanie KP dla dobudowy drugiej jezdni na obwodnicy Wyrzyska wraz z dokumentacją geologiczno-inżynierską oraz GDDKiA  materiałami do wniosku o DŚU. Planowany termin zakończenia prac projektowych to III kw. 2022 r., zaś uzyskania DŚU - I kw. 2024 r. Po zakończeniu prac studialnych ogłosimy przetarg na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Przyszły wykonawca zobowiązany będzie do opracowania projektu budowlanego, na podstawie którego uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę (PnB). Planowany termin uzyskania tej decyzji przypada na III kw. 2026 r. Szacuje się, że roboty budowlane będą prowadzone w latach 2026-2028. 

 

S11 w projektowaniu  

Kierowcy korzystają już z fragmentów S11 wyprowadzających ruch m.in. na północ i południe od A2 (pomiędzy węzłami Poznań Północ i Poznań Zachód oraz od węzła Poznań Krzesiny do węzła Kórnik Południe) oraz trzech obwodnic: Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Kępna (I etap). To łącznie blisko 77 km trasy. W realizacji jest II etap obwodnicy Kępna, czyli odcinek trasy S11 o długości około 7 km wyprowadzający ruch na południe od skrzyżowania z S8. Kierowcy skorzystają z niego jesienią tego roku. 

 

Pozostałe ponad 270 km S11 od granicy woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego do końca obwodnicy Kępna jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. Od 2018 r. trwa proces przygotowawczy, a zadaniem biur projektowych jest wykonanie Studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych wraz z uzyskaniem DŚU oraz opracowanie KP. Ten i przyszły rok to czas na składanie wniosków o wydanie DŚU, a Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego ustali przebieg przyszłej drogi ekspresowej. Dopiero wtedy, mając zapewnione finansowanie inwestycji, będziemy można ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców w systemie Projektuj i buduj. 

 

Dla odcinków Szczecinek - Piła, Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik oraz Ostrów Wielkopolski - Kępno złożyliśmy wnioski o wydanie decyzji środowiskowych.  

 

Trwa aktualizacja złożonych materiałów do DŚU w zakresie wykonania ponownej inwentaryzacji przyrodniczej obejmującej pełen okres wegetacyjny dla odcinka Piła - Ujście. Ponowne złożenie wniosku o DŚU przewidujemy na początku 2022 r. 

 

Na odcinku Ujście - Oborniki prace są w końcowej fazie opracowywania STEŚ wraz z materiałami do wniosku o DŚU. W tym roku planujemy złożenie wniosku o DŚU.  

 

Trwają prace nad STEŚ dla S11 na odcinku Kórnik - Ostrów Wielkopolski, które realizuje nowy wykonawca (zgodnie z zawartą w połowie maja 2020 r. umową, po odstąpieniu od poprzedniej umowy z winy pierwotnego wykonawcy). Inwestycja jest na etapie opracowywania STEŚ wraz z materiałami do wniosku o DŚU. 

 

DK25 

Rozbudowa drogi krajowej nr 25 na odcinku Konin - Kalisz - Ostrów Wielkopolski obejmuje rozbudowę istniejącego odcinka drogi krajowej polegającą na dostosowaniu jej do parametrów drogi krajowej klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o przekroju dwujezdniowym wraz z zapewnieniem obejścia miejscowości, przez które przebiega DK25. Prace projektowe obejmują opracowania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), materiały do wniosku o DŚU wraz z uzyskaniem tej decyzji. 

 

Dalszy etap przygotowań to Koncepcja programowa stanowiąca rozwiązania szczegółowe dla zatwierdzonego w DŚU wariantu. Jest to ostatni etap prac studialnych. Po jego zakończeniu będzie można rozpocząć etap opracowania projektów architektoniczno-budowlanych, umożliwiających przeprowadzenie procedury pozyskiwania decyzji ZRID. 

 

Program budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim 

Osiem obwodnic wielkopolskich miast zostało ujętych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Obwodnica Żodynia jest w realizacji. Jest to pierwsza umowa na realizację podpisana w Wielkopolsce. Dla dwóch zadań, tj. obwodnicy Grzymiszewa oraz Gostynia, zostaną niebawem zawarte umowy z wykonawcami na projekt i budowę. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Strykowa. 

 

Realizacja 

22 kwietnia br. podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32. Obwodnica realizowana jest w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca (firma INFRAKOM Kościan) ma zaprojektować, uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, a następnie wybudować obwodnicę Żodynia. Umowa opiewa na 2 679 870 zł. Na prace projektowe oraz uzyskanie decyzji ZRID przewidujemy ok. 17 miesięcy. Wydanie tej decyzji rozpocznie procedurę odszkodowawczą dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości, a wykonawca ruszy z budową. Kierowcy z nowej trasy skorzystają w połowie 2024 r., co będzie oznaczało również wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Żodynia.  Więcej informacji na temat obwodnicy Żodynia dostępne TUTAJ

 

Pozytywnym wynikiem zakończyła się kontrola uprzednia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, która dotyczyła przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12. Po przedłożeniu przez wykonawcę gwarancji podpiszemy umowę na realizację tej inwestycji. Więcej informacji na ten temat dostępne TUTAJ

 

Na ostatniej prostej jest podpisanie umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72. Po przedłożeniu przez wykonawcę gwarancji podpiszemy umowę na realizację tej inwestycji. Więcej informacji na ten temat dostępne TUTAJ

 

Zapraszamy wykonawców do składania ofert w toczącym się postępowaniu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32. Zadanie obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych i budowę ponad 3-kilometrowej obwodnicy. Prace powinny zostać zakończone w ciągu 33 miesięcy od podpisania umowy. Jednym z kryteriów oceny ofert jest możliwość skrócenia terminu realizacji o 3 miesiące. Termin składania ofert został wyznaczony na 9 lipca br. do godz. 9:00. Szczegóły TUTAJ

 

Przygotowanie 

Do Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski złożyliśmy wniosek o wydanie DŚU dla budowy obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15. Decyzja ta ostatecznie zatwierdzi przebieg drogi i pozwoli na ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj jeszcze w tym roku. O tym pisaliśmy TUTAJ

 

Ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na wykonanie Koncepcji programowej wraz z materiałami do DŚU dla budowy obwodnicy miejscowości Kamionna w ciągu drogi krajowej nr 24. Termin składania ofert został wyznaczony na 2 lipca br. do godz. 10:00. 

  

Trwają studialne prace projektowe dla rozbudowy całego przebiegu drogi krajowej nr 25 pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Koninem. W ramach Programu budowy 100 obwodnic realizowana będzie w pierwszej kolejności obwodnica Kalisza. Obecnie trwa ostatnia faza przygotowania STEŚ, w tym prace analityczne zmierzające do wytypowania najkorzystniejszego wariantu przebiegu drogi. W najbliższym czasie złożymy wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu o wydanie DŚU dla wskazanego we wniosku optymalnego wariantu.  

 

Trwa postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15. Komisja przetargowa sprawdza oferty. Zadanie obejmuje wykonanie STEŚ-R wraz z materiałami do uzyskania DŚU. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ

 

Cel 

Głównym beneficjentem tego Programu są mieszkańcy miast i miejscowości, którzy szczególnie odczuwają skutki ruchu drogowego. Podstawowym celem budowy obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast i miasteczek. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo kierowców i podróżnych, a także mieszkańców poszczególnych miejscowości. Koszt realizacji rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 został oszacowany na blisko 28 mld zł. 

 

drogi.gddkia.gov.pl - nowy serwis już działa! 
 

Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji oraz funkcji dostępnych jest pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl. 

   

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook , Twitter i Instagram