W cyklu realizacji inwestycji drogowej najwięcej czasu pochłania nie sama budowa, ale skomplikowany proces prac przygotowawczych. Jego sprawne przeprowadzenie wymaga specjalistycznej wiedzy, współpracy wielu urzędów i instytucji, a także ogromnych nakładów finansowych. Dziś pracujemy nad przygotowaniem inwestycji, z których kierowcy skorzystają za kilka lat. Na etapie przygotowania znajduje się obecnie 187 zadań o łącznej długości ponad 2800 km.
- Trwają intensywne prace przygotowawcze dla inwestycji realizowanych w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych i Programu budowy 100 obwodnic. Ruszają też kolejne. Od początku tego roku podpisaliśmy już trzydzieści jeden umów na przygotowanie zadań o długości ok. 436 km i wartości niemal 130 mln zł. - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Rozpoczęcie robót budowlanych zawsze wzbudza silne emocje. Warto jednak pamiętać, że bez prac nad studiami korytarzowymi, studiami techniczno-ekonomiczno-środowiskowymi, koncepcjami programowymi czy projektami budowlanymi, etap realizacji inwestycji nigdy by nie ruszył.
Prace nad przygotowaniem inwestycji drogowej to proces wieloetapowy i bardzo złożony. Wymaga on ścisłej współpracy urzędów oraz współdziałania z podmiotami zewnętrznymi. Zaczynamy od studium korytarzowego, w trakcie którego ustalamy możliwe korytarze drogi i analizujemy, gdzie i dlaczego będziemy ją budować. Określamy też, gdzie na pewno nie możemy budować, ponieważ realizowana inwestycja miałaby negatywny wpływ np. na środowisko naturalne. Na kolejnych etapach przygotowania inwestycji przechodzimy do bardziej szczegółowych rozwiązań, wskazywania optymalnych wariantów przebiegu drogi i uzyskiwania decyzji administracyjnych. Szerzej cykl przygotowania inwestycji drogowej opisaliśmy tutaj.
Najważniejsze liczby
Obecnie na etapie przygotowania jest 101 zadań o łącznej długości blisko 2060 km z Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) oraz 86 obwodnic z Programu budowy 100 obwodnic (PB100) o łącznej długości ok. 747 km.
Przegląd zadań, które przygotowujemy
Jak wygląda przygotowanie odcinków dróg w ramach PBDK, PB100 i zadań na sieci na terenie poszczególnych województw? Przeczytasz, klikając w poszczególne linki:
drogi.gddkia.gov.pl - nowy serwis już działa!
Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji oraz funkcji dostępnych jest pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.
Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook, Twitter i Instagram.