Przygotowanie inwestycji w woj. kujawsko-pomorskim
Właściwie przeprowadzony etap przygotowawczy inwestycji drogowej ma kluczowe znaczenie dla jej późniejszej sprawnej realizacji. Dziś przyjrzymy się postępom prac przygotowawczych dla kolejnych zadań w regionie. Kluczowe inwestycje w woj. kujawsko-pomorskim to drogi ekspresowe S5 i S10 oraz sześć obwodnic z rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Trwają też prace przygotowawcze do budowy dwóch obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 25.

Droga ekspresowa S5  

Droga ekspresowa S5 biegnąca na linii północ - południe spinać będzie cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk (za pośrednictwem połączenia z A1). Stanie się tym samym jedną z dróg o kluczowym znaczeniu dla gospodarki kraju, a w szczególności dla rozwoju portów w Gdańsku i Gdyni. Trasa S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego będzie mieć długość prawie 130 km. Droga prowadzić będzie od zjazdu z autostrady A1 w Nowych Marzach koło Grudziądza do gminy Mieleszyn w woj. wielkopolskim. Jej budowa jest podzielona na siedem odcinków realizacyjnych. 

Dwa z siedmiu odcinków S5 otworzyliśmy pod koniec 2019 r. Kolejne dwa, czyli Szubin Północ - Żnin Północ oraz Bydgoszcz Opławiec - Bydgoszcz Błonie zostały otwarte odpowiednio 12 października i 31 grudnia 2020 r. Z powodu nierzetelnego wykonawcy odstąpiliśmy od umowy na trzy odcinki S5. W 2019 r. rozpisaliśmy przetargi na dokończenie ich projektowania i budowy odcinków. Chodzi o odcinki Nowe Marzy - Świecie Południe, Świecie Południe - Bydgoszcz Północ oraz Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ. Planowane otwarcie odcinka Nowe Marzy - Świecie Południe i Świecie Południe - Bydgoszcz Północ to III kwartał 2022 r., a odcinek Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ zostanie otwarty w IV kwartał br. 

Wykonaliśmy też kolejny krok do połączenia drogą ekspresową S5 Grudziądza (A1) i Ostródy (S7). Opracowaliśmy, a następnie jesienią ubiegłego roku zaprezentowaliśmy Studium korytarzowe dla tego odcinka. W maju Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło Program Inwestycji na dalsze prace przygotowawcze. 22 czerwca br., skierowaliśmy do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o przetargu na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) z materiałami do decyzji środowiskowej dla tego odcinka drogi ekspresowej S5 

Długość S5 w woj. kujawsko-pomorskim: ok. 130 km (+ 90 km S5 Wirwajdy - Nowe Marzy)  

 

Faza inwestycji: 2 odcinki gotowe, 2 odcinki przejezdne, 3 odcinki w budowie, 1 rozpoczęty przetarg na wykonawcę STEŚ 

 

Droga ekspresowa S10  

Odcinek drogi ekspresowej S10 (o długości około 40 km) od końca obwodnicy Wyrzyska do węzła Bydgoszcz Zachód na skrzyżowaniu z S5 jest na końcowym etapie przygotowania dokumentacji do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Planowany termin złożenia wniosku to koniec czerwca br. Po uzyskaniu tej decyzji ogłosimy przetarg na koncepcję programową oraz dokumentacje geologiczne i następnie na realizację zadania w systemie Projektuj i buduj. 

Od węzła Bydgoszcz Zachód do węzła Bydgoszcz Południe kierowcy mają do dyspozycji ekspresowy odcinek dwujezdniowej obwodnicy miasta o długości ponad 17 km. Przebieg drogi pokrywa się częściowo z otwartym 31 grudnia 2020 r. odcinkiem obwodnicy Bydgoszczy. Dalsza część trasy, od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe, o długości około 51 km, w lutym 2020 r. uzyskała decyzję środowiskową, a w czerwcu tego samego roku Rząd zdecydował o finansowaniu zadania ze środków Krajowego Funduszu Drogowego (wcześniej przewidywano formułę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego).  

Do czerwca 2021 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) rozpatrywał odwołania od decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Bydgoszczy. 4 czerwca br. GDOŚ wydał decyzję, w której m.in. utrzymano proponowany wariant przebiegu drogi ekspresowej przy jednoczesnym zaostrzeniu wymogów środowiskowych jej realizacji oraz wprowadzeniu dodatkowych obiektów związanych z ochroną środowiska. W związku z tym niezbędne jest wprowadzenie zmian w dokumentacji przetargowej.  

18 czerwca ogłosiliśmy przetarg na pierwszy z czterech odcinków realizacyjnych w systemie Projektuj i buduj, tj. Bydgoszcz Południe - Emilianowo. Kolejne przetargi obejmą odcinki Emilianowo - Solec Kujawski, Solec Kujawski - Toruń Zachód oraz Toruń Zachód - Toruń Południe. Przetargi te zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach.  

Dla dalszego przebiegu S10 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego opracowaliśmy Studium korytarzowe. Studium stanowi część większego opracowania, w którym badamy również możliwe lokalizacje przyszłej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, ułatwiającej skomunikowanie m.in. z Centralnym Portem Komunikacyjnym.  

25 stycznia 2021 r. zaprezentowaliśmy wynik analizy wielokryterialnej będącej częścią Studium, w tym wariant, który uzyskał najlepszą ocenę w tej analizie. W granicach województwa kujawsko-pomorskiego korytarz ten rozpoczyna się na autostradzie A1 w rejonie węzła Włocławek - Północ, następnie przechodzi przez Wisłę nowym mostem, prowadząc do gminy Fabianki. Dalej droga biegnie na wschód do granicy z woj. mazowieckim w gminie Tłuchowo, następnie omija od północy miasto Płock i dochodzi do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej w okolicach miejscowości Naruszewo. 

Prace przygotowawcze przejdą do kolejnej fazy, czyli wyboru wykonawcy dokumentacji STEŚ-R, po zapewnieniu na ten cel finansowania. Obecnie trwa procedura uzgadniania Programu Inwestycji na prace przygotowawcze. 

Długość S10 w woj. kujawsko-pomorskim: ok. 100 km  

 

Faza inwestycji: 2 odcinki gotowe, na 1 odcinek ogłoszony przetarg P+B, 3 odcinki przed przetargiem P+B, 1 odcinek na etapie STEŚ, 1 Studium korytarzowe opracowane 

 

Rządowy Program budowy 100 obwodnic  

W listopadzie 2020 r. rozpisaliśmy przetargi na dokumentację dla czterech z sześciu obwodnic przewidzianych do realizacji na terenie województwa w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic (Brześcia Kujawskiego, Kowalewa Pomorskiego, Strzelna i Nowej Wsi Wielkiej). W grudniu ogłosiliśmy przetarg na dokumentację dla obwodnicy Kruszwicy i Lipna. 

11 maja br. podpisaliśmy umowy ze zwycięzcą przetargów na dokumentację dla obwodnic Kruszwicy, Strzelna i Brześcia Kujawskiego. Z kolei 2 czerwca podpisaliśmy umowę z wykonawcą dokumentacji dla obwodnicy Nowej Wsi Wielkiej. Następnie 14 czerwca podpisaliśmy umowy z wykonawcami dokumentacji dla pozostałych dwóch obwodnic – Lipna oraz Kowalewa Pomorskiego. Tym samym wszystkie obwodnice w woj. kujawsko-pomorskim weszły w etap opracowania dokumentacji. 

Łączna długość obwodnic realizowanych w ramach Programu w woj. kujawsko-pomorskim: ok. 42 km  

 

Faza inwestycji: wszystkie 6 obwodnic znajduje się na etapie opracowywania STEŚ-R 

 

Dwie obwodnice w ciągu drogi krajowej nr 25 

Trwa również postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego, które prowadzi RDOŚ w Bydgoszczy. Wyznaczony termin rozpatrzenia wniosku to 26 lipca br.  

W proponowanym wariancie obwodnica Sępólna Krajeńskiego ma mieć ponad 6 km długości. W ramach zadania planowana jest między innymi budowa ciągu głównego w przekroju 1x2, kilku obiektów inżynierskich (w tym nad rzeką i linią kolejową) oraz skrzyżowań umożliwiających włączenie do sieci dróg. Przebudowane zostaną też drogi kolidujące z nową inwestycją oraz powstanie infrastruktura konieczna do zapewnienia wymaganego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Druga obwodnica w ciągu DK25 wyprowadzi ruch z Kamienia Krajeńskiego. Decyzja środowiskowa w tym przypadku została wydana przez Burmistrza Kamienia Krajeńskiego 20 kwietnia br. W wybranym wariancie obwodnica ma mieć około 2,5 km długości.  

Planowane ogłoszenie przetargu na budowę obu obwodnic, które przewidziane są do realizacji jako jedno zadanie, to 2022 r. Nastąpi to po przeprowadzeniu badań i opracowaniu dokumentacji geologicznej.  

Długość obu obwodnic: ok. 9 km 

 

drogi.gddkia.gov.pl - nowy serwis już działa!  
   

Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji oraz funkcji dostępnych jest pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.  

   

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych FacebookTwitter i Instagram.