ZINTEGROWANE MIEJSCA KONTROLI POJAZDÓW PRZY DROGACH KRAJOWYCH
W krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odbyło się spotkanie drogowców z przedstawicielami służb, których zadaniem jest kontrola pojazdów poruszających się po drogach. Obecni byli reprezentanci: Straży Granicznej, Służby Celnej, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego oraz Wydziału Ruchu Drogowego Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Celem spotkania było skoordynowanie potrzeb służb mundurowych w zakresie lokalizacji i wyposażenia miejsc kontroli z planami GDDKiA w zakresie modernizacji i budowy dróg krajowych Małopolski.

Ustalono, że drogowcy, by móc uwzględnić w dokumentacjach projektowych nowych zadań miejsca kontroli pojazdów, muszą znać wymagania poszczególnych służb dotyczące wymiarów i wyposażenia stanowisk. Trzeba wspólnie opracować liczbę miejsc i ich optymalną lokalizację z punktu widzenia poszczególnych instytucji kontrolujących. Gdy te parametry będą znane, można będzie przygotować harmonogram realizacji i określić źródła finansowania. Niezbędne będzie także wypracowanie zasad korzystania z miejsc kontroli pojazdów przez poszczególne instytucje, w tym podział kosztów utrzymania.

Mimo to, że każda ze służb ma trochę inne wymagania odnośnie miejsc kontroli, jednak wszyscy zgodnie uznali, że ich interesy są możliwe do pogodzenia. W tym celu przedstawiciele Straży Granicznej, Służby Celnej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz policji wraz z kierownikami rejonów GDDKiA dokonają do końca lutego objazdu wszystkich dróg krajowych w Małopolsce, by wytypować miejsca odpowiadające potrzebom zintegrowanej kontroli.

W przypadku inwestycji przygotowywanych i planowanych, miejsca kontroli pojazdów zostaną uwzględnione przez projektantów już na etapie opracowywania dokumentacji projektowych. Na sieci istniejącej będzie to przystosowanie i rozbudowanie obecnie wykorzystywanych miejsc. Cała operacja dostosowania będzie trwała kilka lat, gdyż niejednokrotnie powiększenie miejsca kontroli będzie wymagało wykupu gruntów i pozwolenia na budowę.

Skoordynowanie potrzeb służb kontrolujących z działaniami drogowców zaowocuje podniesieniem poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz podniesieniem komfortu pracy kontrolujących i kontrolowanych. Optymalnie rozlokowane miejsca kontroli z wagami służącymi do ważenia pojazdów umożliwią sprawniejsze wyłapywanie przeciążonych samochodów ciężarowych, które w największym stopniu niszczą nasze drogi.