OBWODNICA BIECZA OTWARTA
16 października 2008 roku zapisze się złotymi zgłoskami w annałach Biecza. To właśnie tego dnia po raz pierwszy w historii ruch tranzytowy przejeżdżający przez miasto został skierowany na nowo wybudowaną obwodnicę. W centrum zabytkowego grodu nad Ropą nastał upragniony spokój. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą – koniec hałasu i spalin. Cennym zabytkom nie będzie już zagrażać wzmożony ruch pojazdów, których ponad 7 tysięcy na dobę przejeżdżało w ostatnich latach przez uroczy Rynek.


DSC00351.jpg


Obwodnica Biecza w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator – Przemyśl to ważna inwestycja w programie "obwodnicowym" krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Została zbudowana w ciągu 540 dni kosztem 120 mln złotych. Wszystkie koszty, obejmujące zarówno roboty budowlano – montażowe, jak i wcześniej opracowanie dokumentacji, wykup gruntów oraz nadzory, to 127 mln złotych. Źródłem finansowania inwestycji były: Krajowy Fundusz Drogowy, budżet państwa oraz pożyczka zaciągnięta przez rząd polski w Europejskim Banku Inwestycyjnym, przy pomocy której sfinansowano prawie 60% kosztów inwestycji.

DSC00325min.jpg


Obejście Biecza jest drogą klasy GP (główna przyspieszona) o nośności nawierzchni 11,5 tony na oś. Na trasie 5-kilometrowej obwodnicy powstały trzy mosty: na rzece Ropie, na potoku Libuszanka i na potoku Sitniczanka, o łącznej długości 223,5 m, oraz dwa wiadukty o łącznej długości ponad 80 m. Najdłuższym i najtrudniejszym do wykonania obiektem był pięcioprzęsłowy most przez Ropę o długości 161 m.

DSC00326woj.jpg


Jezdnia obwodnicy ma szerokość 7,0 m, obustronne pobocza bitumiczne o szerokości 2,0 m oraz pobocza ziemne. Na trasie zbudowano trzy jednopoziomowe skrzyżowania skanalizowane: na wlocie, na wylocie i z drogą gminną na Załawie. W rejonie zabudowy mieszkalnej wybudowano ekrany akustyczne o łącznej długości 2,5 km, a w rejonie skrzyżowań zbudowano oświetlenie uliczne. Wokół drogi stanęło ponad 6,0 km barier ochronnych i posadzono zieleń izolacyjną. Realizacja inwestycji wymagała budowy dwóch murów oporowych, przebudowy drogi powiatowej, budowy oraz przebudowy 9 dróg dojazdowych o łącznej długości 4,8 km.

DSC00314dyr.jpg


Roboty ziemne objęły 70 tysięcy m szesc. wykopów i 180 tysięcy m szesc. nasypów. Położono 36 tysięcy ton mas bitumicznych. Przy budowie obwodnicy konieczna była budowa urządzeń uzbrojenia terenu, przebudowa sieci gazowych, przebudowa sieci wodociągowej, przebudowa kanalizacji sanitarnej, przebudowa urządzeń elektroenergetycznych, przebudowa urządzeń telekomunikacyjnych, przebudowa urządzeń kolejowych, przebudowa urządzeń wydobycia ropy, budowa kanalizacji deszczowej i urządzeń oczyszczających wody opadowe.

DSC00335prze.jpg


Wykonawcą obwodnicy Biecza była Skanska SA. Za sprawną realizację inwestycji, firma została w 2007 roku nagrodzona przez krakowski oddział GDDKiA tytułem "Partnera Roku".

DSC00296tab.jpg


Projekt wykonało Krakowskie Biuro Projektów Dróg i Mostów "Transprojekt" Sp. z o.o. Nadzór inwestorski pełniło Małopolskie Biuro Inwestycyjne Sp. z o.o. w konsorcjum z Promost Consulting.