PROBLEM Z IZDEBNIKIEM
KANALIZACJA

Wzdłuż drogi krajowej w Izdebniku istnieje otwarty rów odwadniający, do którego właściciele posesji nielegalnie odprowadzają ścieki. Brak kanalizacji sanitarnej w Izdebniku był jednym z powodów spotkań GDDKiA z gminą oraz wspólnych ustaleń jeszcze w 2005 roku. Zostaliśmy wówczas poinformowani przez panią wójt, że w najbliższym czasie gmina zamierza przystąpić do budowy kanalizacji sanitarnej.


Jako zarządca drogi krajowej nr 52 zobowiązaliśmy się wówczas, że zsynchronizujemy zaplanowane przez nas prace przy budowie chodnika i kanalizacji opadowej z pracami gminy. Wspólne przedsięwzięcie miało polegać na pokryciu chodnikiem jednocześnie dwóch kanałów: deszczowego (GDDKiA) i sanitarnego (gminy).



Zgadzając się na odstępstwo od obowiązujących procedur, GDDKiA szła na rękę gminie i chciała ułatwić rozwiązanie problemu. Czekaliśmy więc z budową chodnika dopóki gmina nie przygotuje swojego zadania. W międzyczasie GDDKiA wybudowała chodnik tymczasowy, przebudowała nawierzchnię drogi i pobocza wraz z odwodnieniem oraz wybudowała sygnalizację świetlną.



Na spotkaniu we wrześniu 2008 roku pani wójt odstąpiła od ustaleń z 2005 roku, przesuwając na kolejne lata wykonanie kanalizacji sanitarnej w Izdebniku - anulując tym samym wcześniejsze ustalenia o wspólnym pasie prac drogowych.



CHODNIK

Po wycofaniu się pani wójt z ustaleń z 2005 roku, GDDKiA natychmiast zajęła się wstrzymywana dotychczas sprawą budowy chodnika. Do budowy chodnika w Izdebniku przystąpimy niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia na budowę. O pozwolenie do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wystąpiliśmy jeszcze w ubiegłym roku, składając dokumentację projektową wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia. Nieaktualne zapisy w księgach wieczystych spowodowały, że Wojewoda Małopolski wniosek odrzucił. Procedura aktualizacji zapisów sądowych trwała kilka miesięcy. Zaktualizowany wniosek złożyliśmy wiosną br. i obecnie oczekujemy na wydanie pozwolenia na budowę. Gdy tylko dokument zostanie wydany i uprawomocni się, przystąpimy do budowy chodnika.



Przeszkodę w sfinalizowaniu tego przedsięwzięcia może stanowić jedynie istnienie nielegalnych ścieków odprowadzanych przez mieszkańców do przydrożnych rowów. Za tę kwestię - na mocy ustawy - odpowiada gmina, która posiada prawne narzędzia oraz kompetencje, żeby zdyscyplinować mieszkańców, umożliwiając nam działanie na sanitarnie czystym terenie.



LEWOSKRĘTY

Zgodnie z deklaracją z września 2008 roku, GDDKiA podjęła działania zmierzające do realizacji zobowiązań, poprzez włączenie budowy lewoskrętów do programu poprawy bezpieczeństwa na drogach krajowych "Drogi Zaufania - 8+8+ 88" , pomimo nieobjęcia tej drogi programem w 2009 roku. Program "8+8+ 88" sfinansuje m.in. koszt sporządzenia projektu i wykonania korekty lewoskrętów trzech skrzyżowań: Izdebnik - Ptasznica, Izdebnik - Lanckorona oraz Izdebnik - Jastrzębie.

Po uzyskaniu akceptacji centrali GDDKiA w Warszawie (w styczniu br.) poinformowaliśmy panią wójt jakie niezbędne formalności trzeba wypełnić. Jedyną możliwością przyspieszenia realizacji zadania było zlecenie przez gminę wykonania projektu, który w całości (w niespełna 30 dni od momentu zakończenia prac projektowych) zostanie zrefundowany przez GDDKiA. Wzór stosownego porozumienia w tej sprawie przesłaliśmy do Lanckorony 15 stycznia br. i ponaglenie 25 marca br. Odmowna odpowiedź z gminy nadeszła 23 kwietnia br. Pani wójt poinformowała nas, że bez otrzymania "z góry" środków z GDDKiA gmina nie może sporządzić żadnej umowy z ew. wykonawcą projektu, gdyż w uchwale budżetowej na 2009 rok nie przewidziano na ten cel żadnych środków finansowych.



Stanowisko pani wójt wstrzymało na razie nasze działania dotyczące przebudowy skrzyżowań. Mamy wciąż nadzieję, że gminny samorząd znajdzie sposób i źródło na chwilowe pokrycie tych kosztów. Warto nadmienić, że współpracę na tych zasadach prowadzimy z wieloma gminami i te gminy, które chcą rzeczywiście współpracować nigdy nie miały podobnych problemów.