"Statystyka wypadków wyraźnie pokazuje, że w tym roku może zginąć więcej ludzi niż w poprzednim, mimo tak wielu działań, które podejmuje wiele organizacji rządowych i pozarządowych. Mając to na względzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła całkowicie zmienić swoje podejście do bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo zamiast spadać – liczba zabitych rośnie" – powiedział Zbigniew Kotlarek Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
"Od tego roku przez najbliższe siedem lat będziemy realizować strategiczny plan „Dróg zaufania” - zmniejszenia liczby zabitych. Strategię podzielono na trzy programy operacyjne:
akcję „Bezpieczna Ósemka”, którą rozpoczynamy w tym roku na dk 8. Jest to pilotażowy program, który będzie realizowany do 2013 roku. W przyszłym roku podobne działania zostaną wprowadzone na kolejnych ośmiu drogach krajowych, natomiast w roku 2009 działania zostaną rozszerzone na pozostałe 88 dróg krajowych" – poinformował szef GDDKiA.
"Kilkumiesięczna analiza naukowa potwierdziła, że podstawą wypadków jest nadmierna prędkość. Do innych podstawowych zagrożeń należy mieszanie się ruchu pieszego i samochodowego oraz ruchu tranzytowego i lokalnego" – podkreślił Waldemar Królikowski Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Działania GDDKiA skupią się na dwóch podstawowych dziedzinach:
• zmiany inżynieryjne – poprawa dróg, czyli wszystkich tych elementów, które sprawiają, że drogi są niebezpieczne
• komunikacyjne – działania informacyjne za pośrednictwem map z informacjami gdzie trwają roboty budowlane i gdzie są fotoradary, za pośrednictwem mediów, happeningów, plakatów, ulotek, billboardów, a także serwisu internetowego www.drogizaufania.pl
Innowacyjną metodą komunikowania podjętych przez GDDKiA działań poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie wykorzystanie systemu CB Radio – o czym poinformował Rzecznik Prasowy GDDKiA Andrzej Maciejewski.
Zachowanie życia i zdrowia jest nadrzędną ideą „Dróg zaufania”. Program wystartuje na drodze krajowej numer 8. „Ósemka” przecina Polskę od granicy w Kudowie – przez Wrocław, Piotrków, Warszawę – po Suwałki i przejście graniczne w Budzisku.
Podczas konferencji przedstawione zostały konkretne działania operacyjnego programu, które podniosą bezpieczeństwo na drogach krajowych. Po raz pierwszy w tym samym miejscu i czasie połączone zostaną interesy wszystkich użytkowników dróg: kierowców i pieszych, mieszkańców miejscowości leżących wzdłuż ósemki oraz przyjezdnych. W roku 2008 projekt „Drogi zaufania” obejmie kolejnych osiem dróg.
W roku 2009 – pozostałe 88 dróg krajowych. Co piąty wypadek w Polsce ma miejsce właśnie na tych drogach. Dziś 37 procent z nich kończy się śmiercią.