Staropolskim szlakiem
Samorządowcy pięciu województw, w tym świętokrzyskiego, będą ubiegać się o wpisanie tak zwanego Szlaku Staropolskiego do Transeuropejskiej Sieci Transportowej. W Kielcach odbyło się spotkanie zainteresowanych przedsięwzięciem prezydentów miast z parlamentarzystami regionu świętokrzyskiego. W spotkaniu wzięła udział Ewa Sayor, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


      Idea Szlaku Staropolskiego zrodziła się kilka lat temu. Szlak to w zamierzeniu przyszła droga ekspresowa S-46 biegnąca od granicy z Czechami w Kudowie przez Opole, Częstochowę, Jędrzejów, Kielce, Kraśnik, Lublin do Włodawy czyli do  wschodniej granicy. W ramach szlaku staropolskiego ma być rozbudowana również linia kolejowa od Międzylesia przez  Wrocław, Opole, Częstochowę, Kielce, Lublin do Dorohuska. Przewodniczący powstałego w 2006 roku Stowarzyszenia Szlak Staropolski prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski przedstawili ideę szlaku łączącego nie tylko regiony, ale i państwa europejskie parlamentarzystom i prosili o wsparcie w staraniach o włączenie przyszłego ciągu dróg S-46 do sieci TEN-T, która ma być weryfikowana w 2010 roku. W spotkaniu w kieleckim magistracie wzięli udział senator Grzegorz Banaś oraz posłowie Maria Zuba, Przemysław Gosiewski, Henryk Milcarz, Sławomir Kopyciński, Krzysztof Lipiec, Jarosław Rusiecki i Waldemar Wrona.
Wpisanie Szlaku Staropolskiego do sieci TEN-T oznacza możliwość szybszego sfinansowania przedsięwzięcia. Na terenie regionu świętokrzyskiego szlak pokrywa się z istniejąca siecią dróg krajowych, a tworzą go odcinki Szczekociny - Jędrzejów drogi  nr  78, Jędrzejów – Kielce drogi  nr 7 i Kielce – Opatów drogi nr 74.  Drogi 7 i 74 ujęte są już  w planach rozbudowy na najbliższe lata. Wpisanie szlaku do sieci TEN-T  oznacza zatem dodatkową szansę na rozbudowę drogi nr 78 oraz szybszą budowę południowo-wschodniej obwodnicy Kielc.
29.09.2008
SZLAK STAROPOLSKI - prezentacja 01.ppt