Ruszyły spotkania konsultacyjne przyszłej S12 Piaski - Dorohusk
Ponad dwadzieścia osób stawiło się we wtorkowy wieczór w Szkole Podstawowej w Kamieniu koło Chełma na spotkanie konsultacyjne dotyczące przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S12. Był to dla nich temat zupełnie nowy, gdyż dotychczasowe plany budowy trasy szybkiego ruchu zakładały wykorzystanie obecnego przebiegu drogi krajowej nr 12 omijającej tereny gminy.

konsultacjeS12_kamien4.JPG  - Trzy z czterech opracowanych wariantów przebiegają właśnie wzdłuż obecnej drogi łączącej Chełm z Dorohuskiem – tłumaczyli zebranym przedstawiciele Biura Ekspertyz i Projektów Budownictwa Komunikacyjnego EKKOM prowadzący na zalecenie lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad konsultacje społeczne. – Te trzy warianty przecinają jednak liczne obszary chronione ze względów środowiskowych. Dlatego też opracowano czwarty wariant omijający od strony południowej obszary Natura 2000. Początkowy odcinek tego wariantu przechodzi przez gminę Kamień.


- Jesteśmy dopiero w początkowej fazie projektowania przyszłej drogi – podkreślał Leszek Wilczopolski, naczelnik Wydziału Dokumentacji GDDKiA O/Lublin. – Proponujemy kilka wariantów trasy ekspresowej oczekując od mieszkańców uwag dotyczących jej przebiegu i wskazania preferowanego wariantu. Te informacje zostaną wykorzystane przy tworzeniu Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i wskazaniu najkorzystniejszego rozwiązania. W dalszej kolejności powstanie raport o oddziaływaniu na środowisko i złożymy wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej. Dopiero po otrzymaniu jej dowiemy się, który wariant został wybrany do realizacji.


Jak się okazało, większość zgromadzonych na spotkaniu mieszkańców gminy Kamień chciała by trasa ekspresowa przebiegała przez ich tereny. Padały pytania dotyczące ekranów ochronnych, ich odległości od domów, rozwiązań komunikacyjnych, dróg serwisowych i oczywiście wysokości odszkodowań za grunty.


- Na to ostatnie pytanie nie potrafię odpowiedzieć, gdyż wyceną gruntów i nieruchomości będą zajmować się biegli działający na zlecenie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego - tłumaczył naczelnik Wilczopolski.


konsultacjeS12_kamien1.JPG  Wójt Gminy Kamień, Roman Kandziora, wskazał na potrzebę zlokalizowania na terenie gminy węzła i połączenia go z drogą wojewódzką 844. To pozwoliłoby na przeniesienie ruchu ciężarówek zmierzających skrótem drogą powiatową do cementowni w Chełmie i poprawiło bezpieczeństwo mieszkańców gminy.


- W naszym opracowaniu wskażemy na potrzebę zarezerwowania miejsca pod przyszły węzeł – tłumaczył naczelnik Wilczopolski. – Jednak budowa połączenia z drogą wojewódzką to zadanie dla Zarządu Dróg Wojewódzkich.


Spotkania konsultacyjne z mieszkańcami gmin przez które poprowadzono warianty przyszłej S12 będą trwały do 27 marca, a uwagi i opinie można składać do 6 kwietnia w urzędach gmin. można również przesyłać w w/w terminie na adres: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie, ul. Ogrodowa 21, 20-075 Lublin lub na adres email piaski-dorohusk@ek-kom.pl, z dopiskiem: „S-12 Piaski – Dorohusk – konsultacje społeczne”.


 


Terminy kolejnych spotkań


18 marca, Gmina Piaski, godz. 17.00 - Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Piaskach, ul. Lubelska 22
19 marca, Gmina Siedliszcze, godz. 10.00 - Urząd Gminy Siedliszcze, ul. Szpitalna 15a
25 marca, Gmina Dorohusk, godz. 16:00, Pałac Suchodolskich w Dorohusku Osadzie, ul. Parkowa 5
26 marca, Gmina Trawniki, godz. 16:00: sołectwa Siostrzytów, Pełczyn, Trawniki Kolonia, Dorohucza - budynek po byłej Szkole Podstawowej w Pełczynie; godz. 18:30: sołectwa Stróża Wieś, Stróża Kolonia, Biskupice - Szkoła Podstawowa w Biskupicach
27 marca, Gmina Rejowiec Fabryczny, godz. 14 - Krzywowola 23a (budynek mieszkalny)


 


W dniach 23 – 27 marca, od godz. 8:00 do 14:00, pracownicy firmy EKKOM w siedzibie UG Chełm będą wyjaśniać wszystkim zainteresowanym mieszkańcom kwestie przebiegu przyszłej trasy S12.


 


18.03.2009