Happening Drogi Zaufania w Szczucinie
Dnia 31 lipca 2009 r. (piątek) w godzinach od 6.00 do 17.00 na terenie Muzeum Drogownictwa w Szczucinie został zorganizowany Happening Drogi Zaufania. Akcję na żywo relacjonowała Telewizja Polska w programie „Kawa czy Herbata“ na antenie TVP1.

  f21.jpg 

 Imprezę przygotowano z myślą o całych rodzinach. Kierowcy mogli sprawdzić tu, czy jeżdżą bezpiecznie. Za pomocą alkogogli przekonali się jak alkohol wpływa na sprawność człowieka, a dzięki specjalnej pochylni – sprawdzili, czym skutkuje jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Przygotowano też komputerowe symulatory jazdy, sprawdzające znajomość przepisów ruchu drogowego. Psycholog transportu doradził natomiast jak efektywnie wypoczywać w czasie długiej podróży, jak radzić sobie ze stresem na drodze oraz jak rozmawiać z ofiarami wypadków samochodowych. Przeprowadził też test  predyspozycji do kierowania pojazdem. Do dyspozycji uczestników happeningu byli  też policjanci, którzy chętnie odpowiadali na pytania dotyczące ruchu drogowego. Dla kierowców Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała wydawnictwa ułatwiające bezpieczną podróż po Polsce: mapę remontów prowadzonych na drogach krajowych i mapę fotoradarów.

 

Wszyscy goście mogli też nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie prowadzili  harcerze, którzy na co dzień wspomagają zawodowe służby ratownicze w niesieniu pomocy potrzebującym. Pokazali jak prawidłowo ułożyć ofiarę, jak sprawdzić oddech oraz jak wykonać masaż serca.
Wszyscy,
którzy zaliczyli szkolenie, skorzystali z symulatora jazdy bez pasów oraz alkogogli będą mogli spróbować swoich sił na torze gokartowym.

 

f4.jpg  f6.jpg  f20.jpg 

Happening odbył się na terenie Muzeum Drogownictwa, które dostępne było dla zwiedzających przez cały dzień za darmo. To największy w Europie skansen historii i techniki budowy dróg. Zobaczyć można tu urządzenia sprzed kilkuset lat, które służyły do wytyczania traktów: lokomobile, ciągniki, walce, spycharki itp. W muzeum zgromadzono też wyjątkową kolekcję znaków drogowych, słupów kilometrowych, urządzeń pomiarowych czy mundurów służb drogowych. Przejrzeć można też mapy prezentujące zmiany sieci dróg na terenie ziem polskich na przestrzeni wieków oraz niezwykle ciekawe makiety ukazujące zasady konstruowania dróg i mostów.

 

Kierowcy przejeżdżający w pobliżu muzeum mogli zobaczyć symulowane tragiczne zdarzenia drogowe. Były samochodowe wraki na poboczu, ofiary, ratownicy medyczni udzielający pierwszej pomocy, straż pożarna rozcinająca zgniecione wozy i policja nadzorująca ruch samochodów. Szokujące obrazy miały przemówić do wyobraźni kierujących i pasażerów. Jednocześnie dla służb ratunkowych stanowiły okazję do ćwiczeń.

f22.jpg  f7.jpg  f11.jpg 
f17.jpg  f15.jpg  f19.jpg 

 

Na czym polega program „Drogi zaufania”?

 

„Drogi zaufania” to strategiczny program ochrony życia i zdrowia użytkowników dróg krajowych realizowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Pilotażowa edycja programu realizowana była od lipca do grudnia 2007 r. na drodze krajowej nr 8. Drogowcy prowadzili na niej wzmożone prace inżynieryjne, poprawiające bezpieczeństwo użytkowników drogi. Ustawiono też ponad sto fotoradarów. W efekcie liczba śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych na drodze krajowej nr 8 spadła o 28 proc. Wynik jest tym lepszy, że w tym samym czasie na wszystkich drogach w kraju liczba ta wzrosła o 6 proc.!

 

W 2008 r. do akcji włączono kolejnych osiem dróg krajowych. W konsekwencji program prowadzony był w całej Polsce na trasach o numerach od 1 do 9. W jego ramach przebudowano 99 skrzyżowań, wybudowano 81 zatok autobusowych oraz 109 km chodników i ścieżek rowerowych. Drogowcy ustawili też 50 sygnalizacji świetlnych i 149 km barier ochronnych, wytyczyli i oświetlili 155 przejść dla pieszych. Na poboczach postawiono 286 fotoradarów.

 

Od 2009 r. program „Drogi zaufania” realizowany jest na wszystkich drogach krajowych w Polsce.

Poprzednie happeningi w ramach programu Drogi Zaufania:

Happening w Serocku
Piknik w Strzegowie
Akcja pod Chęcinami
Pszczółki - happening
Osjaków - happening
Rutki - happening
Adamowice - happening

Prezentacja - Happening Drogi Zaufania