Już w najbliższą sobotę, 20 czerwca odbędzie się kolejny happening edukacyjny programu prowadzonego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad „Drogi Zaufania”, połączony z ćwiczeniami służb ratowniczych. Happening zorganizowany zostanie w weekend pierwszych wakacyjnych wyjazdów – 20 czerwca 2009 r. (sobota) w godzinach od 10.00 do 16.00 w miejscowości Serock (ul. Pułtuska 35, na przeciw sali widowiskowej Ośrodka Kultury) na drodze krajowej nr 61, 20 km od Warszawy.
Kierowcy, jak zawsze w przypadku happeningów drogowych w ramach programu „Drogi Zaufania”, zobaczą tragiczne, choć na szczęście symulowane zdarzenia drogowe. Jednocześnie dla służb ratunkowych stanowią okazję do ćwiczeń. Akcja łączy się z happeningiem edukacyjnym, który odbędzie się na pobliskim parkingu. Za pomocą alkogogli będzie można przekonać się jak alkohol wpływa na sprawność kierowcy, a dzięki specjalnemu symulatorowi – sprawdzić, czym skutkuje jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Szkolenie z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy poprowadzą harcerze z Grupy Ratowniczej Bemowo w Warszawie, którzy na co dzień wspomagają zawodowe służby ratownicze. Pokażą jak prawidłowo ułożyć ofiarę, jak sprawdzić oddech oraz jak wykonać masaż serca. Będzie też nauka zakładania opatrunków i prawidłowego powiadamiania o wypadku służb ratowniczych. Wszyscy, którzy zaliczą szkolenie, skorzystają z symulatora jazdy bez pasów oraz alkogogli będą mogli spróbować swoich sił na torze gokartowym.
Specjalne pokazy rozcinania samochodów i wyciągania z wraków ofiar wypadków przygotowała natomiast straż pożarna. Do dyspozycji uczestników happeningu będą też policjanci, którzy chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące przepisów i bezpiecznych zasad ruchu drogowego. Wszyscy goście happeningu dostaną wydawnictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ułatwiające bezpieczną podróż po Polsce: mapę remontów prowadzonych na drogach krajowych i mapę fotoradarów.
Happeningi i inne działania – głównie inżynieryjne, związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego w ramach programu „Drogi Zaufania”, organizowanego przez GDDKiA przynoszą wymierne korzyści. W pierwszym kwartale 2009 roku aż o radykalnie spadła liczba śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych objętych programem. Na najdłuższej liczącej 721 km drodze krajowej nr 8 (Kudowa-Zdrój na granicy z Czechami – Budzisko na granicy z Litwą), która jako pierwsza została włączona do programu w 2007 roku, liczba wypadków drogowych spadła o 30 proc. – ze 137 w pierwszym kwartale 2008 roku do 95 w I kwartale 2009 roku. Jeszcze dynamiczniej obniżyła się liczba ofiar śmiertelnych – o 35 proc. W pierwszych miesiącach 2008 roku zginęły na tej drodze 43 osoby, w analogicznym okresie br. 28. O 17 proc. spadła również liczba rannych – z 181 do 150. Równie wysokie spadki GDDKiA odnotowała na pozostałych drogach krajowych objętych programem (dk 1-9). Ogółem liczba ofiar śmiertelnych spadła tu również o 35 proc. – z 187 do 121, a liczba wypadków o 20 proc. – z 863 do 684.
Ciszy nas również fakt, że z wzorców wypracowanych przez GDDKiA i naszych doświadczeń w dziedzinie promocji bezpiecznego poruszania się po drogach korzystają służby ratownicze. Dwa tygodnie temu na poznańskim odcinku autostrady A2 przeprowadzone zostały manewry służb, z udziałem śmigłowca. Straż pożarna, policja i pogotowie zainscenizowały wypadek na trudno dostępnym odcinku drogi. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na cysternę wiozącą ciekły gaz wjechał samochód osobowy. Potem zaczęły kolejno na siebie najeżdżać auta i doszło do karambolu. Podobnie jak w przypadku happeningów GDDKiA na szczęście pozorowanego.
17.06.2009