Obwodnica Augustowa w sądzie
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ponosi odpowiedzialności za konieczność odstąpienia od kontraktu na budowę obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 8 podpisanego z Budimeksem Dromeksem. W związku ze złożeniem pozwu przez Budimex Dromex przeciwko Skarbowi Państwa – Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad o zapłatę kary umownej sąd zdecyduje, kto ma rację w tym sporze.

Ze względu na interes społeczny (art. 145 Prawa Zamówień Publicznych) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Białymstoku 13 stycznia 2009 roku odstąpiła od umowy z firmą Budimex Dromex na budowę obwodnicy Augustowa.

W związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (z 15 grudnia 2008 roku) GDDKiA nie dysponowała prawomocnymi decyzjami umożliwiającymi kontynuowanie prac budowlanych, a wstrzymywanie zawieszenia robót do czasu uzyskania nowych decyzji narażałoby Skarb Państwa na dodatkowe koszty. Art. 145 PZP mówi wyraźnie, że w razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania części umowy. Takie wynagrodzenie otrzyma Budimex Dromex .

Powodem konieczności odstąpienia od umowy były decyzje Komisji Europejskiej, która zarzuciła Polsce łamanie dyrektywy dotyczącej ochrony środowiska. W efekcie, w związku z wadliwą decyzją środowiskową, uchylone zostało pozwolenie na budowę..

GDDKiA nie miała wpływu na tryb i skuteczność wydania decyzji środowiskowej

08.07.2009