Działania informacyjne, takie jak happening „Drogowy zegar śmierci” mają oddziaływać na kierowców odwołując się do ich wrażliwości. Najważniejszym jednak elementem programu „Drogi zaufania” prowadzącym do zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar są działania inżynieryjne.
W województwie warmińsko-mazurskim, aby zmniejszyć liczbę ofiar wypadków na siódemce wytyczone zostaną pasy do wyprzedzania, poprawiona będzie organizacja ruchu na skrzyżowaniach poprzez budowę wysp kanalizujących oraz wybudowane zostaną azyle na przejściach dla pieszych. Ustawiane będą też separatory ruchu i barierki oddzielające ruch pieszych od ruchu kołowego.
W najniebezpieczniejszych miejscach, takich jak skrzyżowania, przejścia dla pieszych prędkość zostanie ograniczona. By egzekwować ten zakaz, we współpracy z policją, ustawionych zostanie na siódemce 18 fotoradarów. Wszystkie będą dokładnie oznakowane. Nie chodzi bowiem o ściganie kierowców mandatami, ale o skuteczne skłanianie ich do zdjęcia nogi z gazu.
Program „Drogi zaufania” powstał by chronić życie i zdrowie użytkowników dróg krajowych. W 2007 r. program pilotażowo realizowany był na drodze krajowej nr 8, najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w Polsce. W 2008 r. obejmuje osiem kolejnych dróg krajowych (wszystkie o numerach od 1 do 9), a w 2009 r. prowadzony będzie na pozostałych osiemdziesięciu ośmiu trasach.
W efekcie prowadzonych w 2007 r. działań liczba śmiertelnych ofiar wypadków na drodze krajowej nr 8 spadła o 30 proc. w stosunku do roku 2006. W tym czasie na pozostałych polskich drogach liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 6 proc.
Lokalizacja happeningów na siódemce w woj. warmińsko-mazurskim:
- 21.07.2008 w miejscowości Marzewo
- 22.07.2008 w miejscowości Dziśnity
- 23.07.2008 w miejscowości Grabin
- 24.07.2008 na odcinku Frąknowo – Rączki
- 25.07.2008 na odcinku Powierz – Napierki
Więcej informacji o programie „Drogi zaufania” na stronie [ http://www.drogizaufania.pl ]