Oddział - Łódź
Długość - 16 km
Obecny Etap - w użytkowaniu
Wartość projektu - 327,0 mln PLN.
22.12.2010 - Podpisanie umowy na projekt i budowę - wykonawca: konsorcjum;
- Polimex – Mostostal S.A. - LIDER
- MSF Engenharia S.A. - Portugalia - Partner
- MSF Polska Sp. Z o.o. – Polska - Partner
- DOPRASTAV a.s. Słowacja - Partner
14.01.2014 - Rozwiązanie umowy z dotychczasowym wykonawcą ze względu na duże opóźnienia.
06.02.2014 - Ogłoszenie powtórnego przetargu z podziałem na trzy odcinki realizacyjne.
30.09.2014 - Podpisanie umowy z wykonawcą III odcinka (dł; 16,0 km); Wezeł Łódź Południe - Węzeł Tuszyn - konsorcjum firm:
- Budimex - lider
- Strabag - partner, wartość kontraktu, to - 327,0 mln PLN.
Opis inwestycji
Odcinek autostrady A-1 od Strykowa do Tuszyna (w tym odcinki od węzła Łódź - Północ - do węzła Łódź - Południe i od węzła Łódź Południe do węzła Tuszyn) jest kontynuacją tej strategicznej drogi, która połączy południe Polski (i Europy) z polskim wybrzeżem poprzez Katowice, Łódź i Gdańsk. Ma długość około 40 kilometrów (od km 295+850 do km 335+937,65) i biegnie przez powiaty; zgierski i łódzki wschodni. (Gminy; Stryków, Nowosolna, miasto Łódź, Andrespol, Brójce, Rzgów i Tuszyn). Nowa trasa ma klasę techniczną „A”, co oznacza, że może przenosić ruch pojazdów o nacisku na oś do 11,5 tony, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,75 metra KAŻDY, a oprócz tego pas awaryjny o szerokości 3 metrów. Pas rozdzielający jezdnie ma 12,5 metra szerokości, co umożliwia w przyszłości dobudowanie trzeciego, wewnętrznego pasa ruchu. Maksymalna prędkość na nowo wybudowanej drodze wynosi 140 km/h. Bardzo poważnie potraktowany został problem ochrony środowiska. Wody opadowe z jezdni, przed odprowadzeniem do środowiska będą gruntownie podczyszczone. Cała droga otrzymała system odwadniający, natomiast wszystkie obiekty takie jak miejsca obsługi podróżnych Zostały wyposażone w nowoczesną kanalizację sanitarną. W sąsiedztwie drogi zasiano trawę i posadzono tysiące drzew i krzewów odpowiednich odmian. Komfort okolicznym mieszkańcom i wolno żyjącym zwierzętom zapewniają liczne ekrany dźwiękochłonne, jakie pojawiły wzdłuż drogi w wyznaczonych miejscach. Za bezpieczeństwo podróżnych odpowiadają: nowoczesne oznakowanie poziome i pionowe, bariery ochronne, przeciwolśnieniowe, ogrodzenie autostrady i oświetlenie. Podczas budowy konieczne było również przebudowanie w miejscu przecięcia się z autostradą wszystkich lokalnych dróg niższej kategorii (drogi krajowe; wojewódzkie, powiatowe i gminne). W trakcie prac usunięto wiele kolizji z instalacjami taki jak; energetyczne, teletechniczne, gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne i melioracyjne.
Podstawowe parametry techniczne
Klasa drogi - A
Liczba pasów 2 (docelowo 3) dla każdego kierunku jazdy.
Szerokość pasa ruchu - 3,75 m.
Nawierzchnia betonowa.
Obiekty inżynierskie
Na odcinku III powstało 11 obiektów inżynierskich: w tym wiadukty autostradowe, przejazdy i przepusty.
Węzły
W przypadku III odcinka powstał węzeł Tuszyn (A1/DK91)
Ochrona środowiska
Za ochronę środowiska odpowiadają liczne przejścia i przepusty dla zwierząt (wszystkie dołem), a także ekrany dźwiękochłonne.
MOP-y
Na opisywanym odcinku nie ma żadnego MOP-u.
UWAGA! ODCINEK ZOSTAŁ PRZEKAZANY DO RUCHU PRZED TERMINEM - 1 LIPCA 2016 ROKU.