Szanowni Państwo!
Dzień 9 grudnia 2010 w naszej branży drogowej był dniem wyjątkowym, bowiem do Szczucina przyjechała rodzina Drogowców – familia , a więc osoby , którym na sercu przez całe życie zawodowe leżała sprawa dróg, ich budowa, utrzymanie, użytkowanie ale również historia zawodu, tradycja i osiągnięcia. Ludzkość skupia różne rodziny. My drogowcy połączeni profesją – sercem i duchem przez wiele lat pracy dla wszystkich społeczności spotykamy się po raz III w Szczucinie. Miło nam, że wśród nas obecny był Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Pan Andrzej Maciejewski.
Zakończone zostały obchody 190 rocznicy powołania centralnej administracji drogowej w Polsce – otwarcie wystawy pt. „Szlaki, trakty, autostrady – 190 lat centralnej administracji drogowej w Polsce”, która w roku jubileuszowym odwiedziła 18 największych miast w Polsce. Przedstawia ona w wielkim skrócie na 60 planszach rozwój drogownictwa w Polsce na przestrzeni niemal dwóch wieków. Decyzją Dyrekcji wspomniana wystawa po zakończeniu wędrówki po kraju i spełnieniu założonego zadania propagowania wiedzy o drogach i drogownictwie na stałe została zainstalowana na ekspozycji zewnętrznej Muzeum Drogownictwa w Szczucinie.
Obchody jubileuszowe 190 – lecia funkcjonowania Centralnej Administracji Drogowej w Polsce stały się okazją , aby Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad wyróżnił drogowców i zasłużonych dla drogownictwa okolicznościowym medalem oraz Dyplomem - w dowód uznania za osobiste zaangażowanie i zasługi włożone w rozwój drogownictwa w Polsce. ,
Trzydzieści lat temu kiedy drogowcy świętowali 160 – tą rocznicę powołania Dyrekcji Jeneralnej Dróg i Mostów w 1819 roku - został odlany okolicznościowy medal, na którym uhonorowano trzy wybitne postacie : Franciszka Ksawerego Christianiego , Władysława Melchiora Nestorowicza i Aleksandra Gajkowicza. Postacie te uznano za najbardziej zasłużone dla postępu i rozwoju polskich dróg.
We współczesnych czasach miarą oceny drogownictwa jest budowa wygodnych, bezpiecznych i nowoczesnych dróg. Na pamiątkowym Medalu wydanym z okazji już 190 – lecia powołania Dyrekcji Jeneralnej Dróg i Mostów , jest pokazana wizja , idea i cel dla przyszłych pokoleń drogowców, a dla zasłużonych - radość , satysfakcja i podziękowanie za rzetelnie wykonaną służbę.
Wyróżnienia są wyjątkowe gdyż przyznane zostały zasłużonym małżeństwom drogowym do których należą :
1. Państwo Danuta i Tadeusz Paluchowie
2. Państwo Anna i Adam Zabilscy
3. Państwo Anna i Tadeusz Pękalscy
Oraz :
1. Pan Jerzy Wojtowicz
2. Pan Władysław Ryń
3. Pan Jerzy Januś
4. Pan Marceli Bochenek
5. Pani Krzysztofa Bik – Jurkow
Korzystając z okazji, iż zebrało się tak szanowne grono drogowców i przyjaciół , Fundacja Ochrony Zabytków Drogownictwa, która od wielu lat współpracuje z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na niwie ochrony zabytków drogownictwa - chciała uhonorować wyróżnieniem. Medal „w uznaniu zasług dla zachowania historii, tradycji drogowych oraz wspieranie idei ochrony zabytków drogownictwa” wręczył Jerzy Bajer -Przewodniczący FOZD.
Wyróżnienia otrzymali:
1. Pan Olgierd Wójcik
2. Pan Mariusz Stanaszek
3. Pan Andrzej Łapiński
Wydarzeniu towarzyszył wykład o historycznych drogach i znakach drogowych prowadzony przez Zdzisława Dąbczyńskiego oraz Jarosława Schabowskiego.
Uczestnicy spotkania przeznaczyli również czas na chwilę wspomnień. Na koniec Pan Dyrektor Andrzej Maciejewski złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne oraz pomalał się opłatkiem.
Mamy nadzieję, że spotkanie było dla wszystkich uroczyste i wyjątkowe , stało się wspaniałym podsumowaniem mijającego roku oraz okazją do złożenia wzajemnie życzeń.