Generalny Pomiar Ruchu w 2000 roku został przeprowadzony na aktualnej sieci dróg krajowych administrowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych, z wyłączeniem miasta Warszawa.
Rejestracja ruchu odbywała się sposobem ręcznym przez przeszkolonych obserwatorów w 1464 punktach pomiarowych. Rejestracji podlegały wszystkie pojazdy samochodowe korzystające z dróg publicznych (w podziale na 7 kategorii) oraz rowery i pojazdy zaprzęgowe.
Całoroczny cykl pomiarowy w 2000 roku składał się z 9 dni pomiarowych. Czas trwania pomiaru dziennego w każdym z dni pomiarowych był zależny od typu punktu pomiarowego i wynosił 16 lub 8 godzin. W punktach, w których pomiar dzienny wykonywano w ciągu 16 godzin, przeprowadzono ponadto dwa pomiary nocne. W pozostałych punktach pomiarów nocnych nie przeprowadzano.
Na podstawie danych uzyskanych z pomiarów przeprowadzono obliczenia i określono następujące podstawowe parametry ruchu:
Poza obliczeniem podstawowych parametrów ruchu wykonano obliczenia analityczne dotyczące:
Wyniki GPR 2000
Wyniki GPR 2000 przedstawiono poniżej w postaci średniego dobowego ruchu
w poszczególnych punktach pomiarowych. Dołączono również tabelę z wykazem wszystkich odcinków pomiarowych GPR 2000.
Synteza GPR 2000
W poniższym dokumencie przedstawiono syntezę wyników Generalnego Pomiaru
Ruchu w 2000 roku na drogach krajowych:
Wytyczne GPR 2000
Wytyczne Generalnego Pomiaru Ruchu 2000 zawierały opis metody przeprowadzenia pomiaru, organizację pomiaru oraz instrukcję sposobu przeprowadzenia GPR 2000. Wytyczne zostały Opracowane na zlecenie GDDKiA przez „Transprojekt-Warszawa
Sp. z o.o.”. Poniżej wspomniany dokument: