Aż 60 tysięcy osób poparło w 2010 r. ideę bezpiecznych zachowań na polskich drogach. W tym roku walczymy, by poprawić ten wynik! Od 30 maja br. na stronie będzie można zadeklarować bezpieczną jazdę i włączyć się w ten sposób w Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa.
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma zbudować wokół idei bezpieczeństwa drogowego narodową koalicję wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych.
Najważniejszym elementem akcji, a także gwarancją jej sukcesu, jest przyłączenie się jak największej liczby osób, które stosować będą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Tylko wtedy, gdy nastąpi zmiana w zachowaniu użytkowników dróg, będzie można przekonać się czy Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma wpływ na zmniejszenie liczby ofiar wypadków. Wielki finał akcji to „Weekend bez Ofiar”, który zaplanowano na 24-26 czerwca br., a więc w pierwszy weekend wakacji, gdy na polskie drogi wyjadą tysiące Polaków.
- „Weekend bez Ofiar” to pewna wizja, do osiągnięcia której mają dążyć wszyscy, którzy poruszają się po polskich drogach. Zdajemy sobie sprawę, że uzyskanie zerowej statystyki wypadków w krótkim czasie nie jest możliwe. Dążymy jednak do tego, by stało się to w niedalekiej przyszłości – mówi Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. – Kładziemy duży nacisk na poprawę stanu jakości dróg. Koncentrujemy swoje działania zarówno na ulepszaniu istniejącej infrastruktury, jak i na tworzeniu nowych tras komunikacyjnych. Zdajemy sobie również sprawę jak ważne jest wskazywanie błędnych i promowanie dobrych zachowań szczególnie wśród kierowców. Dlatego też akcji towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna. Cieszymy się, że akcję wspierają gremialnie największe polskie media oraz instytucje publiczne – dodaje.
W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa przez cały czerwiec w różnych miastach Polski odbywać będą się pikniki edukacyjne. Organizatorzy przygotowali m.in. symulacje wypadków, pokazy akcji ratowniczych, ćwiczenia z obrony cywilnej, konkursy dla najmłodszych. Będzie można spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy, śmiałkowie przejdą też próbę dachowania. Wielki finał akcji w formie rodzinnego pikniku edukacyjnego zaplanowano 25 i 26 czerwca br. w Parku Szczęśliwickim w Warszawie.
Bezpieczną podróż na wakacje w “Weekend bez Ofiar” ułatwić ma specjalna usługa SMS Info. Od 1 czerwca br. uruchomiony zostanie numer 71551 (1 zł + VAT), pod który abonenci wszystkich sieci mogą zgłaszać chęć otrzymywania informacji o sytuacji drogowej w wybranych województwach. W odpowiedzi otrzymają informacje o stałych utrudnieniach w ruchu na drogach krajowych, a w dniach 24-26 czerwca br. będą informowani o pogodzie, korkach i wytyczanych objazdach.
Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Ministerstwo Zdrowia, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Główny Inspektorat Transportu Drogowego oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne. Honorowy patronat objął Minister Infrastruktury.
Mobilny system informacji drogowej
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa uruchamia system mobilnej informacji drogowej dla osób podróżujących samochodami w pierwszy weekend wakacji. Od 24 do 26 czerwca br. na telefony komórkowe będziemy rozsyłać raporty o aktualnej sytuacji na drogach krajowych. Chcemy, aby wakacyjne podróże odbywały się płynnie i bez zakłóceń, a tym samym bezpiecznie!
Omiń zakorkowane miejsca na drogach krajowych i wybierz wygodne objazdy – przede wszystkim takie wskazówki w weekend 24-26 czerwca br. otrzymywać będą kierowcy, którzy skorzystają z systemu SMS Info. By zamówić usługę, wystarczy wysłać SMS zgłoszeniowy na numer 71551 (opłata: 1 zł + VAT), w treści wiadomości wpisując kody województw, z których informacje chcemy otrzymywać. W jednym zgłoszeniu można umieścić do trzech kodów, oddzielając każdy z nich kropką, np. DS.OP.SL (dolnośląskie, opolskie, śląskie).
Podczas ubiegłorocznego Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa wysłano do kierowców 200 tys. SMS-ów. Informowaliśmy w nich o stałych utrudnieniach na drodze, a także wypadkach, blokadach drogi spowodowanych przemarszami pielgrzymów, lokalnych podtopieniach dróg wywołanych nawałnicami i organizowanych objazdach.
Informacje przekazywane kierowcom pochodzą z Punktów Informacji Drogowej, które działają przy wszystkich oddziałach oraz centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Punkty przez 24 godziny na dobę monitorują sytuację na drogach krajowych i udzielają kierowcom informacji telefonicznej (numery telefonów dostępne są na stronie www.gdddkia.gov.pl).
Kody województw:
DS dolnośląskie
KP kujawsko-pomorskie
LB lubelskie
LS lubuskie
LD łódzkie
MP małopolskie
MZ mazowieckie
OP opolskie
PK podkarpackie
PL podlaskie
PM pomorskie
SL śląskie
SK świętokrzyskie
WM warmińsko-mazurskie
WP wielkopolskie
ZP zachodniopomorskie