Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma zbudować wokół idei bezpieczeństwa drogowego narodową koalicję wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych.
Najważniejszym elementem akcji, a także gwarancją jej sukcesu, jest przyłączenie się jak największej liczby osób, które stosować będą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Tylko wtedy, gdy nastąpi zmiana w zachowaniu użytkowników dróg, będzie można przekonać się czy Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma wpływ na zmniejszenie liczby ofiar wypadków. Wielki finał akcji to „Weekendu bez Ofiar”, który zaplanowano na 24-26 czerwca br., a więc w pierwszy weekend wakacji, gdy na polskie drogi wyjadą tysiące Polaków.
„Weekend bez Ofiar” to pewna wizja, do osiągnięcia, której mają dążyć wszyscy, którzy poruszają się po polskich drogach. Zdajemy sobie sprawę, że uzyskanie zerowej statystyki wypadków w krótkim czasie nie jest możliwe. Dążymy jednak do tego, by stało się to w niedalekiej przyszłości. Kładziemy duży nacisk na wskazywanie błędnych i promowanie dobrych zachowań szczególnie wśród kierowców, stąd akcji towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna. Cieszymy się, że akcję wspierają gremialnie największe polskie media oraz instytucje publiczne – dodaje.
W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa przez cały czerwiec w różnych miastach Polski odbywały się happeningi edukacyjne. Organizatorzy przygotowali m.in. symulacje wypadków, pokazy akcji ratowniczych, ćwiczenia z obrony cywilnej, konkursy dla najmłodszych. Będzie można spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy, śmiałkowie przejdą też próbę dachowania. Wielki finał akcji w formie rodzinnego pikniku edukacyjnego zaplanowano 25 i 26 czerwca br. w Parku Szczęśliwickim w Warszawie.
Gdzie na drogach krajowych tworzą się korki i jak je omijać – przede wszystkim te informacje w weekend 24-26 czerwca br. otrzymywać będą kierowcy, którzy skorzystają z systemu SMS Info. By zamówić usługę, wystarczy wysłać SMS zgłoszeniowy na numer 71551 (opłata: 1 zł + VAT), w treści wiadomości wpisując kody województw, z których informacje chcemy otrzymywać. W jednym zgłoszeniu można umieścić do trzech kodów, oddzielając każdy z nich kropką, np. DS.OP.SL (dolnośląskie, opolskie, śląskie). Kody województw znajdziesz na mapie.