Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wzmacnia współpracę z Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie podpisały deklarację o współpracy. Jej celem jest wspólne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych, serwisowaniu i przy utrzymaniu istniejących dróg.



Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zobowiązały się do budowania kultury BHP poprzez ciągłe doskonalenie systemów zarządzania BHP na realizowanych inwestycjach oraz opracowanie wspólnej strategii działań, w tym wytycznych podnoszących poziom bezpieczeństwa na budowach. Obie strony powołają teraz zespoły eksperckie, które opracują szczegółowy zakres współpracy i harmonogram działań.

 

- Chcemy ograniczyć niebezpieczne zdarzenia na budowach do minimum. Dzięki współpracy z organizacją zrzeszającą generalnych wykonawców możemy to zrobić jeszcze skuteczniej. Współpraca w tak ważnej kwestii to podstawa sukcesu - mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad.

 

- Podpisanie deklaracji to tak naprawdę formalność, bo już od jakiegoś czasu wspólnie działamy na rzecz bezpieczeństwa na budowach. Mamy nadzieję, że jednym z efektów naszej współpracy będzie wypracowanie wytycznych bezpieczeństwa, które będą pomocne na wszystkich etapach procesu budowlanego - mówi Jacek Leczkowski, który od tego roku pełni funkcję prezydenta Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

 

- Bezpieczeństwo pracy to jedno z pól, na którym niezbędna jest współpraca wszystkich stron realizujących inwestycje budowlane. Mam nadzieję, że nasze partnerstwo będzie dla innych branż modelowym przykładem współpracy z instytucjami publicznymi: w pełni zorganizowanej, transparentnej, przyczyniającej się do rozwoju sektora - dodaje Jacek Leczkowski.

 

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie propaguje kulturę bezpieczeństwa na budowach poprzez wdrażanie standardów, w tym wprowadzanie systemowych rozwiązań z dziedziny BHP oraz działalność edukacyjno-szkoleniową. Organizacja przygotowuje filmy, instruktaże i szkolenia dla pracowników budowlanych. Plakaty z wytycznymi na temat ochrony przed koronawirusem były publikowane m.in. przez GDDKiA.

 

- Oprócz poprawy bezpieczeństwa na drogach i obiektach inżynieryjnych w tej kadencji chcemy skupić się na procedurach związanych z pracami na wysokościach oraz transportem pionowym materiałów - mówi prezydent Porozumienia Jacek Leczkowski.

 

Do tej pory wspólnie z Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wypracowaliśmy wytyczne, które będziemy wdrażać na inwestycjach drogowych. Wytyczne BHP będą załączone do Programu Funkcjonalno-Użytkowego i tym samym będą miały zastosowanie na wszystkich realizowanych przez GDDKiA kontraktach w systemie „Projektuj i Buduj”. Program Funkcjonalno-Użytkowy wraz z załącznikami jest opisem przedmiotu zamówienia i zgodnie z kontraktem stanowi wymagania Zamawiającego. Za nieprzestrzeganie podstawowych zasad BHP przewidziane będą w kontrakcie kary umowne.

 

Wypracowane wytyczne BHP dla poszczególnych zakresów robót: